
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.5 % |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Height | 1.22 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 10 V |
| Output Current | 12 mA |
| Output Voltage | 1.225 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 12 mA |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Reference Type | Shunt |
| Cathode Current | 80 µA |
| Min Output Voltage | 1.225 V |
| Nominal Input Voltage | 10 V |
| Max Output Voltage | 1.225 V |
| Reference Voltage | 1.2 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Shunt Current | 12 mA |
| Initial Accuracy | 0.5 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 2581
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44456
Ext.Price$0.44456
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44456 | $0.44456 |
| 10 | $0.31889 | $3.18890 |
| 25 | $0.28640 | $7.16000 |
| 50 | $0.26830 | $13.41500 |
| 100 | $0.25135 | $25.13500 |
| 300 | $0.23683 | $71.04900 |
| 500 | $0.22314 | $111.57000 |
| 1000 | $0.21972 | $219.72000 |
| 3000 | $0.20433 | $612.99000 |
| 5000 | $0.19663 | $983.15000 |
